Można też zauważyć eksplozję w zakresie tworzenia kolejnych form pomocy człowiekowi: couching od wszystkiego, mediacje, doradztwo, trening osobisty, modalności psychoterapeutyczne specjalizujące się w doraźnej eliminacji jednego uciążliwego objawu. Niestety w tych staraniach, by człowiek nie cierpiał, akcent jest często położony nie na indywidualne cierpienie, a na troskę o normę i tzw. skuteczność. Jest to efekt m. in. działania dyskursu mistrza, który w aliansie z dyskursem kapitalistycznym rozpanoszył się.
Przedmiotem naszej konferencji będzie przywołanie troski o prawo do doświadczania cierpienia w wymiarze jednostkowym (singularite). Właśnie dlatego, że świat się zglobalizował, skomercjalizował i doszło do niewyobrażalnej cyfryzacji podmiotu ludzkiego jest ważne, by przypomnieć sobie, że cierpienia nie da się umasowić i znormalizować. Każdy podmiot cierpi na swój niepowtarzalny sposób i podejmuje wysiłki by tego bronić.
Psychoanaliza lacanowska daje tu swoje świadectwo w trosce o conditio humana. W kuracji podmiotu, który przychodzi ze skargą do psychoanalityka nie chodzi o eliminowanie pojedynczych objawów… Wiedział o tym Freud, czego dał wyraz dobitnie również w tekście Kultura jako źródło cierpień. Tekst ten mający ponad 90 lat jakże aktualny na miarę naszych czasów. Jest to też ważne miejsce troski wielu prądów filozoficznych co będzie słyszalne podczas naszej konferencji.
Wspaniałą przestrzenią do indywidualnego mierzenia się z cierpieniem jest też sztuka, choć dziś artyści coraz rzadziej z tej jej funkcji korzystają na rzecz komercji czy identyfikacji z oczywistymi dyskursami.
opłata: członkowie Koła Krakowskiego i Warszawskiego Psychoanalizy NLS oraz doktoranci -180 zl, pozostałe osoby- 220 zł, studenci - 70 zł
Serdecznie zapraszamy na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-
Czas i miejsce: 4 listopada br. (sobota) o godz. 16.00 w siedzibie Federacji w Krakowie,
przy ul. Pod Skałą 9.
Drugi termin zgromadzenia wyznacza się na sobotę, 4 listopada, godz. 16.15.
Uprzejmie informujemy, że 20 listopada 2016 odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Federacji Psychoterapii, podczas którego wybrany będzie nowy skład zarządu. Wkrótce więcej informacji. Serdecznie zapraszamy.
Uprzejmie informujemy, że 28 maja 2016 w siedzibie Federacji, przy ul. Pocieszka 6 w Krakowie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiej Federacji Psychoterapii.
Walne Zgromadzenie przyjęło sprawozdania władz oraz omówiło bieżące sprawy PFP.
Uprzejmie informujemy, że 6 czerwca 2015 w siedzibie Federacji, przy ul. Pocieszka 6 w Krakowie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiej Federacji Psychoterapii.
Walne Zgromadzenie przyjęło sprawozdania władz oraz omówiło bieżące sprawy PFP.
- skutków traumy dla podmiotu ludzkiego, co w praktyce klinicznej uwydatnia się ze szczególną wyrazistością i wyznacza kierunek kuracji.
Kraków, 22 listopada 2014
Zarząd III kadencji został wybrany na Walnym Zgromadzeniu PFP 3 grudnia 2011 r. Ukonstytuował się 10 grudnia 2011 r., od tego dnia działał w następującym składzie:
Prezes: Milena Karlińska-Nehrebecka
Wiceprezes: Alicja Heyda
Sekretarz: Anna Janik-Antoniewicz
Skarbnik: Magdalena Bywalec
Członek zarządu: Alina Henzel-Korzeniowska, Sylwia Wojtysiak, Damian Zdrada
Członek zarządu z ramienia Izby Reprezentantów: Piotr Domaradzki, Jacek Lelonkiewicz
Podczas kadencji oprócz zwykłej „biurokratycznej” aktywności Zarząd wykonał następujące prace:
22 listopada 2014 miały miejsce dwa wydarzenia ważne dla Federacji. Obchodziliśmy 10-lecie naszej organizacji oraz zakończyła się III kadencja władz PFP; Walne zgromadzenie przyjęło sprawozdania ustępujących władz i wybrało nowy zarząd, sąd koleżeński i komisję rewizyjną.
Na zdjęciu od lewej: mgr Jacek Lelonkiewicz (PTPSR) - członek Zarządu, dr Alicja Heyda (PTPI, Sekcja Psychosomatoterapii) - Wice-Prezes, mgr Milena Karlińska-Nehrebecka (PTPI) - Prezes, mgr Piotr Koremba (PTPI) - Przewodniczący Walnego Zgromadzenia.
Zebrani z uznaniem przyjęli sprawozdanie z działań zarządu, dla którego ta kadencja była wyjątkowo pracowita i owocna. W szczególności, stworzony został projekt ustawy regulującej zawód psychoterapeuty. Stworzony został system certyfikowania psychoterapeutów oparty na kryteriach naukowych i zgodny z europejskimi standardami EAP. Nawiązana została współpraca z psychoterapeutami z Ukrainy, reprezentant zarządu PFP zaproszony był do Lwowa na konferencję Ukraińskiego Związku Psychoterapeutów (UZP), a kolejna taka konferencja zostanie zorganizowana wspólnie przez PFP i UZP w roku 2015.
Miło nam przedstawić nowy skład władz PFP wyłoniony na Walnym Zgromadzeniu:
Zarząd - nowowybrany zarząd ukonstytuował się w następującym składzie:
Prezes: Milena Karlińska-Nehrebecka
Wiceprezes: Alicja Heyda
Sekretarz: Anna Janik-Antoniewicz
Skarbnik: Grzegorz Żabiński
Członek Zarządu: Alina Henzel-Korzeniowska
Członek Zarządu: Jacek Lelonkiewicz
Członek Zarządu: Paweł Polnik
z ramienia Izby Reprezentantów: Marta Karpińska-Makowska
z ramienia Izby Reprezentantów: Sylwia Wojtysiak
Sąd Koleżeński:
Katarzyna Górka
Ewa Karmińska
Ewa Solecka
Komisja Rewizyjna:
Barbara Gojżewska
Barbara Kufel-Stec
Małgorzata Lesińska-Wilczek
Katarzyna Węglorz-Makuch
Nowowybrane władze PFP skupiają profesjonalnych psychoterapeutów, posiadających doświadczenie i dorobek w pracy na rzecz środowiska zawodowego polskich psychoterapeutów. Wielu spośród nich zasiadało już wcześniej we władzach PFP lub innych organizacji profesjonalnych.
Wyrażamy nadzieję, że nadchodząca kadencja będzie owocna w działaniach dla pożytku polskich psychoterapeutów i ich pacjentów.
Uprzejmie informujemy o nadchodzącym Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym PFP, na którym odbędą się wybory do władz Federacji kolejnej kadencji (zarząd, komisja rewizyjna, sąd koleżeński).
Czas i miejsce: 22 listopada br. (sobota) o godz. 19:00, w siedzibie Polskiej Federacji Psychoterapii przy ul. Pocieszka 6 w Krakowie.
Drugi termin zgromadzenia wyznacza się na sobotę, 22 listopada, godz. 19.15.
Głosowanie – członkowie zwyczajni:
członkowie zwyczajni posiadający opłacone wszelkie składki posiadają prawo do głosowania i startowania w wyborach do władz na nadchodzącym Walnym Zgromadzeniu.
Zarząd Polskiej Federacji Psychoterapii uprzejmie informuje, że aplikacje do Certyfikatu Europejskiego ECP w trybie grandparenting będą prezentowane w lutym 2015 na spotkaniu Grandparenting Comittee European Association for Psychotherapy we Wiedniu.
Prace nad aplikacją muszą być zakończone
do 20 stycznia 2015.
Posiedzenie Zarządu European Association for Psychotherapy (18-19.10.2014, w Wilnie), w którym Polska Federacja Psychoterapii reprezentuje polskich psychoterapeutów.
Nastąpiła ważna zmiana w obsadzie Komitetu Nauki i Badań. Dotychczasowa przewodnicząca prof. Sneżana Milenkovic (w czerwieni) ustąpiła, a nowym przewodniczącym został Peter Schulthess (pierwszy na lewo od Sneżany), gestaltysta ze Szwajcarii. Wice-przewodniczącą została dr Alicja Heyda, wiceprezes naszej Federacji. Kol. Heyda zasiada także w Komitecie Redakcyjnym International Journal of Psychotherapy, gdzie wspiera stopniową digitalizację i większą dostępność żurnalu.
Z przyjemnością informujemy, że zapisy na kurs rekomendowany przez PFP zostały przedłużone do końca grudnia 2014.
Zobacz szczegółowe informacje na stronie www >>
Powiększ ulotkę - kliknij na obrazek.
Reprezentant Polskiej Federacji Psychoterapii, Jacek Lelonkiewicz, wziął udział w konferencji organizowanej przez Ukraińskie Towarzystwo Psychoterapii (USP). Konferencja zatytułowana „Psichoterapia w czasi suspilnich potrjasin” poświęcona była tematyce psychoterapeutycznej pomocy ofiarom konfliktu na Ukrainie. Obyła się w dn. 28-29 czerwca 2014 we Lwowie (Ukraina).
Temat zaangażowania psychoterapeutów w działania interwencyjne i rehabilitacje ofiar konfliktu (cywilów i wojskowych) ewoluował w kierunku poszukiwania wyjaśnienia przyczyny wydarzeń – poza inspiracją Rosji wskazywano na brak integracji pomiędzy obywatelami narodowości ukraińskiej i rosyjskiej, oraz brak identyfikacji obywateli z państwem ukraińskim, zwłaszcza wśród obywateli wschodniej Ukrainy. Poszukiwano działań, jakie podjąć może USP w stosunku do instytucji państwowych i lokalnych.
Forma konferencji zawierała dyskusje w dużej grupie oraz wystąpienia prezenterów – w tym reprezentanta PFP.
Po konferencji odbyło się spotkanie reprezentanta PFP z przedstawicielem władz USP, dr. Romanem Ketchurem. Przedstawiciel USP podziękował za udział PFP w konferencji jako wyraz wsparcia dla Ukrainy. Zadeklarował gotowość USP współorganizowania konferencji PFP i USP. Z uwagi na warunki wizowe dla obywateli Ukrainy oraz standardy organizacyjne konferencji, reprezentant PFP zaproponował organizowanie konferencji w 2015 roku we Lwowie. Reprezentanci ustalili, że będą kontynuować kontakty i współpracę.
Po konferencji otrzymaliśmy podziękowania od dr. Ketchura za udział reprezentanta PFP w konferecji USP. Podkreślił, że był to dla USP bardzo ważny wyraz współpracy i szacunku.
Jacek Lelonkiewicz
Alicja Heyda jest zaproszonym gościem konferencji "2 nd Annual Breath Immersion Conference - from Science to Samadhi", która odbędzie się w sierpniu w USA. Przedstawi tam wystąpienie pt. "Implications for our Life Resiliency Learned from Breathing Oncology Patients: The Integration of Breathwork and Psychosomatherapy". Prezentuje w nim wyniki badań z psychoneuroimmunologii, opisujące rezultaty integratywnej psychoterapii oddechem u pacjentów onkologicznych.
Alicja Heyda mówi o swoim wystąpieniu - zobacz film >>
W konferencji weźmie udział wielu praktyków psychoterapii, jogi i medytacji, m.in. badacze z Harvard University oraz Stanislav Grof.
Strona konferencji >>
Profil na facebooku >>
Strona na facebooku >>
Psychoterapia staje się coraz popularniejsza. Jeszcze jakiś czas temu mało kto o niej słyszał.
Co działa w psychoterapii? Przeczytaj wywiad z Mileną Karlińską-Nehrebecką w Polska Times, maj 2014. >>
Do 25 maja trwają konsultacje społeczne "Strategii walki z rakiem 2015-2024".
Polska Federacja Psychoterapii domaga się profesjonalnej opieki psychoterapeutycznej dla chorych onkologicznie.
Chorzy walczący z ciężką chorobą mają prawo do kompetentnej, zgodnej z aktualną wiedzą naukową, opieki psychoterapeutycznej, która zwiększa ich szanse na wyzdrowienie. Federacja uważa za niewłaściwe zastępowanie psychoterapii, niewystarczającą tutaj, pomocą psychologiczną czy rzekomą psychoterapią świadczoną przez przedstawicieli innych zawodów - psychologów czy psychologów klinicznych. Tylko profesjonalni psychoterapeuci są przygotowani do prowadzenia psychoterapii, a gdy istnieje zagrożenie życia, nie można sobie pozwolić na działania substandardowe.
Uprzejmie informujemy, że Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiej Federacji Psychoterapii odbędzie się w dn. 17 maja br. o godz. 19 w Krakowie, w siedzibie Federacji przy ul. Pocieszka 6. Drugi termin wyznacza się na 17 maja br., godz. 19.15.
W imieniu Zarządu PFP serdecznie zachęcam do udziału w Zgromadzeniu.
Podczas głosowania.
Następnie Prezes dokonała uroczystego wręczenia Certyfikatów Psychoterapeuty PFP, Certyfikatów Superwizora PFP i Certyfikatów Europejskich ECP.
Certyfikat Psychoterapeuty PFP w ostatnim okresie uzyskali: Dorota Dyjakon, Daria Kleina-Schmidt, Piotr Pawłowski, Justyna Popławska, Justyna Rokicka, Monika Stachowiak-Andrysiak.
Certyfikat Europejski w bieżącym roku uzyskali: Emilia Gałosz-Suszka, Piotr Pawłowski, Justyna Rokicka, Monika Stachowiak-Andrysiak.
Certyfikat Superwizora PFP w ostatnim okresie otrzymali superwizorzy organizacji członkowskich PFP: Barbara Gojżewska, Mirosława Huflejt-Łukasik, Marta Karpińska-Makowska, Małgorzata Rajchert-Lewandowska, Sylwia Woronowicz.
Gratulujemy!
Marta Karpińska-Makowska otrzymuje Certyfikat Superwizora PFP
Barbara Gojżewska otrzymała Certyfikat Superwizora PFP.
Sylwia Woronowicz otrzymuje Certyfikat Superwizora PFP.
W imieniu zarządu Federacji - od lewej Anna Antoniewicz, Milena Karlińska-Nehrebecka, Alina Henzel-Korzeniowska.
Kolejne Walne Zgromadzenie odbędzie się wiosną 2014. Zapraszamy.
Z przyjemnością prezentujemy Państwu naszą nową witrynę. Znajdą na niej Państwo dużo nowej zawartości w przejrzystym układzie oraz nowe możliwości dla użytkowników, m.in. rejestrację kont. Wśród nowości m.in.
Zawód i kształcenie - Polska Federacja Psychoterapii będzie akredytować ośrodki kształcenia do zawodu psychoterapeuty. W tym dziale znajdą Państwo najważniejsze informacje na ten temat, jak również informacje, jak uzyskać zawód psychoterapeuty.
O psychoterapii - to dział, który poświęcamy różnorodności i bogactwu psychoterapii - temu czym jest, jakie są jej modalności. Będziemy w nim też prezentować wyniki badań naukowych w zakresie psychoterapii. Zapraszamy badaczy oraz praktyków do współtworzenia działu, prezentacji swoich badań, case-study itd.
Szukam psychoterapeuty - stworzyliśmy dla członków Federacji prostą i funkcjonalną bazę danych, do której będą Państwo mogli dopisać swoją działalność psychoterapeutyczną. Dzięki możliwościom wyszukiwania poprzez kategorie, takie jak np. województwo, baza pozwoli na odszukanie w łatwy sposób prywatnego gabinetu czy terenowego przedstawiciela PFP.
Zaloguj się / Twoje konto - dzięki tej opcji mogą Państwo zarejestrować się na witrynie PFP, otrzymywać bieżące informacje, mieć dostęp do przydatnych dokumentów, a ponadto współtworzyć stronę - pisać i komentować publikacje. Zarejestruj się i bądź z nami na bieżąco!
Facebook i Twitter - pod każdym newsem i artykułem będzie dostępny przycisk Twittera i "Lubię to" Facebooka. Jeśli mają Państwo konto w danym serwisie społecznościowym, to poprzez jedno małe kliknięcie w znaczny sposób wspierają Państwo działalność naszej Federacji! Link do profilu Polskiej Federacji Psychoterapii znajdą Państwo na dole strony lub tutaj.
Nowości - poza stroną główną wszelkie najnowsze informacje pojawiać się będą w bloku "Nowości" na prawej belce strony. Zachęcamy do śledzenia.
Lista psychoterapeutów z ECP - prezentujemy listę osób, które poprzez PFP uzyskały Europejski Certyfikat Psychoterapii.
Prawo regulujące psychoterapię - w tym dziale znajdą Państwo informacje związane z aktualną sytuacją prawną psychoterapii.