Zobacz szczegóły na stronie EAP: Ustawa o ECP, Procedura ubiegania się o ECP
Polska Federacja Psychoterapii umożliwia zdobycie ECP psychoterapeutom należącym do Federacji. Oznacza to przestrzeganie Kodeksu Etycznego Federacji, zgodnego ze standardami etycznymi EAP.
W związku z dużym zainteresowaniem aplikowaniem o Europejski Certyfikat Psychoterapii w ramach podejścia multimodalnego termin przesyłania dokumentów upływa 6 tygodni przed każdym zjazdem EAP. Aktualne daty zjazdów EAP można znaleźć tutaj:
http://www.europsyche.org/cms-tag/156/congresses-and-events
Osoby aplikujące w ramach określonych modalnosci np. Gestalt mogą aplikować cały czas.
Jeśli nie jesteś członkiem PFP, aplikuj o członkostwo >>
Jeśli jesteś członkiem PFP, skontaktuj się mailowo z biurem PFP (biuropfp@gmail.com)by dowiedzieć się czy masz opłacone składki i zgłosić chęć aplikowania o ECP. Po uregulowaniu składek członkowskich otrzymasz więcej informacji wraz ze szczegółową instrukcją, jak aplikować o ECP. Rozpatrywane będą jedynie aplikacje spełniające warunki opisane w instrukcji.
Aplikację przygotowaną według instrukcji prześlij na adres Sekretariatu Federacji (pfpoffice@gmail.com).
Wymogi szkoleniowe – 7 lat szkolenia, co najmniej 3200 godz. w tym:
A. ukończone studia wyższe w naukach społecznych, humanistycznych lub podobnych.
B. specjalistyczne wyszkolenie w psychoterapii – minimum 1400 godzin, w tym co najmniej:
250 godz. osobistego doświadczenia psychoterapeutycznego - analiza szkoleniowa, self-experience lub inne metody zawierające autorefleksję, terapię i osobiste doświadczenie, odpowiednie dla danej modalności i gwarantujące, że kandydat postrzega swój wpływ na procesy obecne w psychoterapii i kieruje nim.
500-800 godz. kształcenia teoretycznego i praktycznego obejmującego
150 godz. superwizji praktyki psychoterapeutycznej
300-600 godz. co najmniej dwuletniej praktyki psychoterapeutycznej podczas szkolenia, prowadzonej w danej modalności pod stałą superwizją.
360 godz. stażu klinicznego w ośrodkach zdrowia psychicznego lub ekwiwalentnego doświadczenia zawodowego, zapewniający kontakt z pacjentem w kryzysie psychospołecznym i współdziałanie z innymi profesjonalistami z obszaru zdrowia psychicznego.
C. 900 godz. praktyki psychoterapeutycznej z pacjentami w okresie co najmniej 36 miesięcy, liczącym się od momentu spełnienia wszystkich wymogów z punktu B.
UWAGA: Osoby aspirujące do tzw. trybu grandparenting muszą spełnić wyższe wymogi ilościowe
w zakresie szkolenia (5 lat lub 1500 godzin praktyki superwizowanej po zakończeniu szkolenia, 150 godzin superwizji w trakcie szkolenia).
Tryb ten przewidziany jest dla psychoterapeutów, którzy nie przeszli formalnego ksztalcenia
w określonej modalności, ale zakres ich szkolenia i doświadczenie zawodowe kompensuje ten brak.
Podsumowując